Medytacja z mantrami to jest typowa medytacja wywodząca się z jogi. Mantry są to powtarzane bez przerwy słowa, albo zdania. Ich intonacja pozwala uspokoić umysł. To jest łatwa medytacja, polecam ją każdemu początkującemu, ponieważ powtarzając w myślach mantrę zagłusza się dialogi wewnętrzne i stopniowo zdobywa się nad nimi coraz większą kontrolę.

Podstawowymi mantrami, są głoski alfabetu sanskryckiego. Każda sylaba odpowiada jakiemuś konkretnemu punktowi energetycznemu w ciele człowieka. Według filozofii jogi w ciele jest 7 czakr(punktów energetycznych), których zablokowanie nie pozwala swobodnie przepływać energii życiowej pranie. Możesz się z tym poglądem nie zgadzać, w każdym razie powtarzanie tych głosek w połączeniu z koncentracją na odpowiednich miejscach w ciele, rzeczywiście je rozluźnia, a co ważniejsze pomaga uspokoić umysł i wejść w stan medytacji.

 

Jak wykonywać medytację z mantrami:

  1. Usiądź wygodnie w pozycji do medytacji                              
  2. Zamknij oczy
  3. Powtarzaj cały czas którąś z mantr.

       

Którą mantrę powtarzać?

Dla samej medytacji to nie ma aż takiego znaczenia, możesz powtarzać, którąkolwiek mantrę, każda wprowadzi Cię w stan medytacji. W każdym razie proponuję korzystając z tego, że odpowiednie mantry rezonują z odpowiednimi miejscami w ciele. Jeśli boli cię któreś miejsce w ciele, to skorzystaj z mantry, która rezonuje jak najbliżej tego miejsca. Jeśli masz stresująca pracę, to pamiętaj, że stres bardzo często zbiera się okolicach żołądka, więc powtarzaj wtedy mantrę Ram. Zaszkodzić Ci to nie zaszkodzi, a wiele osób mówi, że to rzeczywiście pomaga.

 

Która mantra odpowiada której czakrze?

  1. Czakra Podstawy  (Vam)
  2. Czakra Sakralna  (Lam)
  3. Czakra Splotu słonecznego  (Ram)
  4. Czakra Serca  (Yam)
  5. Czakra Gardła  (Ham)
  6. Czakra Trzeciego Oka  (Ham-ksham)
  7. Czakra Korony  (OM)

       

Mantra jest transcendentalną wibracją dźwiękową. "Man" oznacza "umysł", "tra" – "wznosić". Mantra jest więc dźwiękiem, który wznosi nasz umysł ponad materialny wymiar. Przejawia się ona w tym  świecie nie tracąc swego duchowego potencjału. Mantry nie można wymyślić samemu, nie można jej kupić czy sprzedać. Jest to wiecznie istniejąca, duchowa wibracja dźwiękowa przekazywana od niepamiętnych czasów przez mistrzów medytacji należących do długiej linii nauczycieli i uczni. Wsłuchując się w taki dźwięk i powtarzając go doświadczamy, że nasze serce i umysł stopniowo się oczyszczają, dzięki czemu z każdym dniem coraz bardziej wzrasta w nas świadomość naszej prawdziwej tożsamości. Stopniowo jesteśmy coraz bardziej radośni, szczęśliwi i wolni od niepokoju.

Mantrę można intonować na kilka różnych sposobów. Można robić to zarówno indywidualnie jak i w grupie osób. Poniżej prezentujemy poszczególne techniki medytacji. Kluczowym elementem w każdej z tych technik jest koncentracja, skupienie uwagi na dźwięku mantry. Początkowo osiągnięcie jednopunktowej koncentracji na mantrze może wydawać się zadaniem trudnym, powinniśmy jednak postarać się, na tyle, na ile potrafimy skupić swój umysł na wypowiadanych mantrach. Przy regularnej praktyce i odrobinie cierpliwości będą widoczne szybkie postępy. Medytacja niedoskonała prowadzi do medytacji doskonałej.

 

 

 

Medytacja z wykorzystaniem oddechu

Sposób ten polega na intonowaniu mantry na głos podczas wydechu, a podczas wdechu – na powtarzaniu jej w umyśle. Robiąc wydech wypowiadamy mantrę GAURANGA wydłużając sylaby: GoooRaaaAnnnGaaa, a z wdechem powtarzamy ją w ten sam sposób w  umyśle. Długość oddechu zależy od indywidualnych predyspozycji. W ten sposób można intonować dowolną ilość czasu.

Jednym z najprostszych sposobów medytacji jest japa joga, technika, w której do medytacji używamy korali nazywanych japa mala.

Korale składają się ze 108 koralików (lub 54 – takie korale stanowią "połowę") i jednego korala głównego. Podczas medytacji trzymamy je w prawej ręce między palcem środkowym a kciukiem (do medytacji nie używamy palca wskazującego, co jest związane ze starożytną zasadą). Medytację zaczynamy od korala głównego. Trzymając go między palcami wypowiadamy mantrę GAURANGA. Potem przesuwamy palce na pierwszy mały koralik i wypowiadamy następującą mantrę :

 

GOPALA GOVINDA RAMA
MADANA MOHANA
 

W ten sposób medytujemy na każdym koraliku, czyli wykonując jedno okrążenie na koralach wypowiadamy mantrę 108 razy (w przypadku "połowy" 54 – robiąc dwa okrążenia mamy 108). Koraliki przesuwamy w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Mantrę należy wypowiadać na tyle głośno, aby móc ją swobodnie słyszeć. Szybkość intonowania jest sprawą indywidualną, jednakże należy zachować takie tempo intonowania i robić to na tyle głośno i wyraźnie, aby rozróżniać poszczególne słowa.

Najodpowiedniejszą porą dla tej medytacji jest czas po przebudzeniu się i porannej kąpieli. Można usiąść i intonować mantrę przez jakiś czas. Jeśli ogarnie cię senność i trudno ci będzie wytrwać dłużej w jednej pozycji, możesz intonować spacerując np. w parku, na plaży, czy też w jakimś innym, spokojnym miejscu. Godnym polecenia czasem na tę praktykę jest również wczesny wieczór, tuż przed zachodem słońca. Wybierz sobie porę dnia oraz liczbę powtórzeń, począwszy np. od jednego okrążenia rano i jednego wieczorem. Później stopniowo zwiększaj liczbę powtórzeń wykonywanych każdego dnia. Medytując regularnie doświadczysz tego, jak przyjemny jest ten sposób medytacji.