POWITANIE SŁOŃCA - Suryanamaskar

Sanskryckie słowo surya oznacza słońce. Natomiast namaskar, w języku hindi, jest odpowiednikiem dla namaste i oznacza powitanie, pozdrowienie, sławienie.
W tradycji Indii słońce symbolizuje światło duchowe, stan nadświadomosci, Atmana czyli duszę rozumianą jako jaźń. Powitanie Słońca to sekwenca dwunastu ćwiczeń połączonych w jeden ciągły ruch, w której poszczególnym pozycjom ciała towarzyszą zsychronizowane z nimi fazy oddechu.

Ten oparty na jodze układ normalizuje pracę gruczołów wydzielania wewnętrznego. Powtarzany codziennie uelastycznia i wzmacnia mięśnie oraz wiązadła kręgosłupa, poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego, nerwowego, oddechowego i krążenia. Jest doskonałą praktyką do utrzymania dobrego samopoczucia i zachowania właściwego poziomu energii witalnej.

 

POWITANIE SŁOŃCA W PRAKTYCE

Pozycja pierwsza: stań prosto ze złączonymi stopami, dłonie złóż przed klatką piersiową jak do modlitwy. Oddychaj normalnie.

Pozycja druga: na wdechu unieś ramiona ku górze wychylając się jak najbardziej do tyłu.

Pozycja trzecia: wykonaj skłon w przód robiąc jednocześnie wydech. Jeżeli możesz, oprzyj dłonie na podłodze obok stóp, a głową dotknij kolan.

Pozycja czwarta: robiąc wdech wykonaj przysiad podparty (prawa noga ugięta pod kątem prostym, stopa ułożona pomiędzy dłońmi; lewa noga wyciągnięta jak najdalej do tyłu, staraj sie nie dotykać kolanem do ziemii). Głowę unieś ku górze.

Pozycja piąta: w czasie wydechu dostaw prawą stopę do lewej, utrzymuj tułów w linii prostej podpierając się rękami.

Pozycja szósta: wstrzymując oddech opuść ciało w kierunku podłoża, oprzyj się na stopach, kolanach, klatce piersiowej, dłoniach i czole. Pośladki, uda i brzuch unieś ku górze.

Pozycja siódma: podczas wdechu opuść biodra na podłogę. Wspierajac się na rękach unieś w górę klatkę piersiową i głowę.

Pozycja ósma: wykonując wydech podnieś biodra i pośladki do góry, prostując przy tym nogi i opierając się na stopach i rękach. Głowę schowaj miedzy ramiona.

Pozycja dziewiąta: podczas wdechu wykonaj przysiad podparty (lewa noga ugięta pod kątem prostym, stopa ułożona pomiędzy dłońmi; prawa noga wyciągnięta jak najdalej do tyłu, staraj sie nie dotykać kolanem do ziemii). Głowę unieś ku górze.

Pozycja dziesiąta: na wydechu dostaw lewą stopę do prawej. Prostując obie nogi, wykonaj skłon w przód tak jak w pozycji 3 - jeżeli to możliwe, oprzyj dłonie na podłodze obok stóp, a głową dotknij kolan.

Pozycja jedenasta: przy wdechu unieś ramiona w górę i wychyl sie do tyłu powracając tym samym do pozycji 2.

Pozycja dwunasta: robiąc wydech opuść ramiona i powróć do pozycji wyjściowej - dłonie złożone przed klatką piersiową.

 

 

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE PRAKTYKOWANIA

  • układ najlepiej jest wykonywać na świeżym powietrzu o świcie z twarzą zwróconą w kierunku słońca; jeżeli nie jest to możliwe,
    wykorzystaj wyobraźnię wizualizując sobie wschód słońca;
  • na początku przećwicz poszczególne asany (pozycje) osobno, następnie przejdź do powtórzenia całego cyklu 2 krotnie,
    w kolejnym tygodniu wykonaj 4 powtórzenia i stopniowo zwiększaj tę ilość do 12 rund; możesz praktykować 6 powtórzeń
    rano i 6 powtórzeń wieczorem;
  • pamiętaj o tym, że każda faza ruchu połączona jest z wdechem lub wydechem; obowiązuje zasada,
  • że podczas ruchów zwiazanych ze skłonem w przód robimy wydech, natomiast odchylenie w tył połączone jest z wdechem; jedynie pozycja 6 utrzymywana jest na bezdechu;
  • całą sekwencję należy wykonywać płynnie i jednostajnie;
  • ruchy ciała powinny być miękkie, zrelaksowane i wyważone;
  • podczas praktykowania układu bądź rozluźniony i świadomy wrażeń dochodzących z wnętrza organizmu;
  • w zależności od tempa wykonywania, Suryanamaskar może mieć działanie pobudzające (przy szybkich ruchach ciała) lub uspokajające
    (przy ruchach powolnych);
  • po zakończeniu ćwiczenia połóż się wygodnie, zamknij oczy, oddychaj spokojnie relaksując się i wsłuchując w siebie;
  • układu nie powinny wykonywać osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze, przepuklinę, zakrzepowe zapalenie żył, bóle kręgosłupa
    w okolicy krzyżowej, a także kobiety powyżej trzeciego miesiąca ciąży i w czasie miesiączki.