Muzykoterapia jako jedna z form oddziaływania psychoterapeutycznego i fizjoterapeutycznego wzbudza w ostatnich latach coraz większe zainteresowanie wśród lekarzy, psychologów i psychoterapeutów.
Zjawisko leczniczego oddziaływania muzyki na psychikę człowieka znane było od najdawniejszych dziejów ludzkości, a w starożytności powstały pierwsze teorie dotyczące estetycznych walorów muzyki i jej możliwości wychowawczych.

Duża powszechność współczesnych zainteresowań tą dziedziną łączy się z nadzieją, że muzyka mogłaby spełnić rolę uniwersalnego środka leczniczego, który byłby przydatny zarówno dla celów profilaktyki, jak i leczenia i postępowania rehabilitacyjnego, nie powodując żadnych skutków ubocznych, jakie często występują w przypadku środków farmakologicznych. Wielka liczba chorób cywilizacyjnych nękających zarówno dorosłych, jak i dzieci. nasilające się uczucie zmęczenia na skutek życia w warunkach intensywnego wysiłku i ciągłego pośpiechu, poczucie dyskomfortu i osamotnienia nakazują podjęcie wszelkich kroków w kierunku ochrony zdrowia psychicznego i somatycznego przed jego zagrożeniem.


Zwrócenie się w stronę sztuki, a w szczególności kontakt z muzyką może zaspokoić rodzącą się tęsknotę za innym światem, pełnym marzeń, uczuć i przeżyć, zwiększając wrażliwość emocjonalną oraz ułatwiając zmianę postaw i zachowania. Entuzjaści muzykoterapii wymieniają szereg zalet, jakiem posiada muzyka jako specyficzny rodzaj leku. W potocznym znaczeniu muzykoterapia jest często rozumiana jako oddziaływanie muzyką na umysłowo chorych, co wiąże się z przekonaniem, że muzyka działa głównie na psychikę człowieka, przede wszystkim na sferę jego doznań emocjonalnych. Psychika człowieka jest jednak tak silnie połączona z jego somatyką, a zaburzenia somatyczne tworzą tak liczne i rozległe powiązania z zaburzeniami psychicznymi, że mówiąc o wpływie muzyki na człowieka, należy rozumieć przez to jej oddziaływanie na cały ustrój człowieka. Dziś uważa się powszechnie muzykoterapię za jedną z form czy narzędzi psychoterapii. W muzykoterapii leczniczy wpływ na pacjenta wywierany jest według Schwabego, przez różne elementy i rodzaje muzyki, a także przez zróżnicowane formy jej odbierania i uprawiania. Do elementów strukturalnych muzyki, jak wiadomo, należą: rytm, melodia, dynamika, harmonia, barwa, tempo i inne. Oddziaływanie tych elementów muzycznych na człowieka może mieć znaczenie dla stymulowania funkcji psychomotorycznych, kształtowania przebiegu napięć i odprężeń psychofizycznych. W poszczególnych technikach muzykoterapii wykorzystuje się różne elementy w celu uzyskania efektów leczniczych.

 

    

 

Przez długie, długie lata człowiek harmonijnie współistniał z przyrodą. Jedynymi znanymi mu dźwiękami były naturalne odgłosy natury. Niestety wraz z postępem technicznym i ucieczką do miast ludzie zostali od nich odcięci. Mieszkańcy wielkich aglomeracji mogą zapomnieć o usłyszeniu czegokolwiek poza rykiem silników, głośną muzyką i natarczywymi reklamami. Między innymi z myślą o nich powstały nagrania zawierające kojące dźwięki przyrody.

 

Naturalne dźwięki są szczególnym rodzajem muzyki relaksacyjnej. Sprawdzają się właściwie podczas każdego typu zajęć muzykoterapeutycznych. Nietrudno się domyślić, dlaczego jest to możliwe. Chyba żadne inne dźwięki nie pozwalają w takim stopniu oderwać się od rzeczywistości. Wystarczy przecież nastawić odpowiednią płytę, zamknąć oczy i bez mała w momencie można poczuć piasek pod stopami, zanurzyć się w błękitnym morzu, znaleźć się na łące w piękny, letni poranek. Możliwości jest naprawdę mnóstwo.


Czy jednak jesteśmy skazani na słuchanie przyrody tylko z pliku muzycznego? Niestety często sami się na to skazujemy. A wystarczy po prostu nie zabierać ze sobą na spacer swojego odtwarzacza muzyki. Dla muzyki stworzonej przez ludzi miejsce jest pośród czterech ścian. A tą najdoskonalszą, muzyką natury, warto delektować się na żywo. Jest ona dostępna o każdej porze roku wystarczy czasem po prostu przystanąć na chwilę w skupieniu. Daj sobie szansę na wsłuchanie się w głos natury, poczuj się jej częścią, przenieś się w świat najpiękniejszych wspomnień z dzieciństwa.

 

    

 

Przyroda jest najdoskonalszym kompozytorem. Natura to całe bogactwo dźwięków śpiew ptaków, szemrzcy strumień, trzaskający ogień, cykanie świerszczy, szelest liści, kumkanie żab, szum fal lub spadającej wodyWszystkie naturalne dźwięki są wprost stworzone, by dzięki nim przenosić się w świat ciszy i łagodności. Jak żadne inne sprzyjają relaksowi i medytacji, a także dodają energii i przyspieszają regenerację fizyczną. Ułatwiają skupienie i koncentrację. Jeśli tylko celem stosowanej przez ciebie terapii muzycznej ma być odprężenie i wyciszenie kojące odgłosy natury pomogą ci w tym najlepiej.

 

     

 

DIANA ART - obrazy olejne, akwarela, grafika