Joga  " Metoda Iyengara "

 

Ta Metoda  Jogi pochodzi od B.K.S. Iyengara - jednego z najwybitniejszych współczesnych mistrzów. Posługuje się nią największa liczba osób na świecie. 
Jest to holistyczny system obejmujący całe życie człowieka i uświadamiający mu powiązania między sferami fizyczną, psychiczną i duchową. Praktykując jogę doświadczamy tych wzajemnych powiązań i wielowymiarowości własnego człowieczeństwa.

Podstawą i jądrem metody Iyengara są asany - ćwiczenia z ciałem. Wzmacniają mięśnie i zwiększają ich elastyczność, zapobiegając zwyrodnieniom i chorobom stawów oraz uwalniając napięcia psychiczne mające swoje korzenie w ciele. Następnym krokiem są pranajamy - ćwiczenia z oddechem - oraz głęboki relaks (śavasana) i medytacja (dhyana), które jeszcze bardziej niż asany regenerują ciało i uspokajają umysł.
Metoda Iyengara charakteryzuje się niespotykaną nigdzie indziej precyzją i uważnością, a jej efekty docierają głęboko. Dzięki precyzji jest bezpieczna i przynosi szybkie rezultaty. Ważnym jej elementem są rozwinięte techniki prozdrowotne wykorzystujące różne przyrządy (specjalnie zaprojektowane ławki, liny, paski, klocki itp.). Celem użycia tych przyrządów jest przyspieszenie postępu u osób zdrowych oraz pomoc osobom cierpiącym z powodu różnych dolegliwości i ograniczeń ruchowych.

 

Iyengar usystematyzował i sklasyfikował pozycje jogi. Opracował ich warianty klasyczne i przygotowawcze. Podzielił asany (pozycje ciała) na kilka grup. Nauczanie asan zaczyna się od pozycji stojących, które wpływają na elastyczność i stabilność ciała, wzmacniają je i  przygotowują adepta jogi do praktyki pozostałych asan: siadów, skrętów, wygięć do przodu, pozycji odwróconych, oraz wygięć do tyłu. Skręty znakomicie wpływają na kręgosłup i organy wewnętrzne. Wygięcia do przodu rozciągają tył ciała, wyciszają i uspokajają, oraz przywracają równowagę psychofizyczną. Pozycje odwrócone regenerują, wzmacniają siły obronne organizmu, a także zapewniają stabilność emocjonalną. Wygięcia do tyłu  dodają energii, zapału i chęci do życia oraz uczą przezwyciężać strach.


Pomoce stosowane w metodzie
W jodze Iyengara  używa się podczas praktyki asan różnorodnych pomocy: kocy, drewnianych kostek, pasków, umożliwiających wykonywanie asan osobom w różnym stanie zdrowia, różnym wieku czy naturalnych ograniczeniach w ciele. W systemie Iyengara szczególną troską objęte są kobiety i dla nich opracowane zostały specjalne zestawy ćwiczeń na okres menstruacji czy ciąży.

 

B.K.S. Iyengar pobierał nauki u swojego guru Tirumaliego Krishnamacharyi w latach 1935 - 1937. To, czego się wtedy nauczył, odpowiada mniej więcej popularnej metodzie asztanga-winjasa-jogi Pattabhiego Joisa, który był uczniem tego samego guru.


Gdy Iyengar rozpoczął pracę nauczyciela jogi, szybko zauważył, że sposób praktyki, jakiego nauczył się od swojego guru, jest najbardziej odpowiedni dla stosunkowo nielicznej grupy ludzi młodych i zdrowych, bez chorób, dolegliwości i asymetrii ciała. Widział, że joga praktykowana bez uwzględnienia ograniczeń wiekowych i zdrowotnych często prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia i kontuzji. I że nawet młodzi i zdrowi powinni ćwiczyć o wiele bardziej precyzyjnie, aby uzyskiwać jeszcze lepsze rezultaty i w przyszłości nie nabawić się problemów spowodowanych zbyt mało uważną praktyką. Zrozumiał, że jeśli joga ma zdobyć powszechny szacunek społeczny, to musi stać się bardzo precyzyjna, by zaradzić problemom większości ludzi w różnym wieku, którzy z reguły nie cieszą się dobrym zdrowiem i kondycją.  Poczuł, że musi przedstawić jogę w nowym świetle. Zaczął głęboko studiować siebie i obserwować swoich uczniów. Podczas wielogodzinnej codziennej praktyki na przestrzeni kilkudziesięciu lat przenikał i integrował wszystkie warstwy swojego bytu - od ciała do duszy. Odkrył mnóstwo nieznanych wcześniej szczegółów i technik terapeutycznych, w tym takich, które wykorzystują różne pomoce.
Uzyskał niedościgłą precyzję w swojej sztuce. Pokazał jak należy pracować, aby zaczynając od ciała, dojść do przemiany wewnętrznej.

 

Metoda Iyengara  to zespół technik psychofizycznych, które z jednakowym, pozytywnym skutkiem mogą stosować ludzie niezależnie od wieku, kondycji psychofizycznej i światopoglądu. Nie ma ograniczeń wiekowych i zdrowotnych, są jednak przeciwwskazania co do wykonywania niektórych ćwiczeń. Na sesji jogi nauczyciel wskazuje właściwe sposoby praktyki przy różnych dolegliwościa

ch. Jest wiele zestawów ćwiczeń łagodzących powszechne dolegliwości, stres i zmęczenie. Swoje regenerujące i regulujące ćwiczenia mają panie podczas miesiączki i ciąży. Każdy może rozpocząć praktykę jogi i czerpać z niej korzyści.